През месец юли Регионално управление на образованието – София-област, съвместно с Национална спортна академия „Васил Левски“, Технически университет София, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Национален STEM център – София, организираха и проведоха Третата научно-практическа конференция на тема: „Дигиталната трансформация в образованието“ 2024.
Конференцията беше официално открита от Росица Иванова, началник на РУО-София-област, която приветства участниците и подчерта значимостта на дигиталната трансформация в съвременното образование. След нея приветствия направиха доц. Христо Андонов, зам.-ректор на НСА, проф. д-р Сийка Чавдарова-Костова, ръководител на катедра „Теория на възпитанието“ в СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Ваньо Иванов от Колежа към ТУ в град Сливен и Ралица Костадинова, ръководител на отдел „Научно-изследователска дейност“ в Националния STEM център – град София.
Събитието привлече голям интерес и се проведе в сградата на Ректората на НСА. Представители на различни учебни заведения представиха 20 доклада, сред които СУ „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, ПУ „Паисий Хилендарски“, НСА, Национален STEM център и НПГ по КТС гр.Правец и др.
Конференцията обхвана разнообразни теми, свързани с дигитализацията в образованието, включително:
- Креативна образователна STEM среда в образователните институции
- Използване на дигиталните технологии за оценяване на напредъка и постиженията на учениците
- Използване на изкуствен интелект в образователния процес
- Създаване на дигитални ресурси за развитие на социално-емоционалните умения на деца и ученици
- Създаване на интерактивни, мултимедийни и интернет-свързани учебни ресурси
- Изграждане на дигитална компетентност и медийна грамотност у учениците
Двама преподаватели от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи гр.Правец също взеха участие във форума. Инж. Красимир Илиев представи доклад на тема „Използване на Изкуствен интелект в обучението по програмиране и ИКТ“, като се фокусира върху образованието в ерата на ИИ, иновативните възможности, които предлага ИИ за обогатяване на знанията, както и ролята на учителите, учениците и родителите в този процес. Той също така изтъкна предимствата и недостатъците при използване на ИИ в в образователната стреда.
Инж. Венцислав Начев представи доклад на тема „Лабораторни макети по електротехника, електроника и вградени системи“. В своето представяне той изложи стъпките по създаване на такива макети, тяхната приложимост в съответните дисциплини и ролята им при овладяване на технически умения от учениците.
Конференцията „Дигиталната трансформация в образованието“ 2024 подчерта важността на интегрирането на съвременните технологии в образователния процес и предостави платформа за обмен на идеи и добри практики сред участниците. Събитието демонстрира как иновациите и дигиталните решения могат да обогатят учебния процес и да подготвят учениците за предизвикателствата на бъдещето.