На 1 юни, в навечерието на Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, в НПГ по КТС бе отбелязана една от най-паметните дати в нашата история – 150 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета.
В часа на класа учениците от курсове 255 и 256 се преклониха пред делото на великия поет и революционер, оставяйки се на вдъхновението от неговото непреходно слово.
Специален гост на събитието беше заместник-директорът и учител по БЕЛ – госпожа Сийка Ценева. Пред будните погледи на осмокласниците тя сподели, че Ботевото творчество не е просто литература, а жив паметник на свободата, справедливостта, дълбоката любов към родината и непримиримата борба срещу потисничеството.
Под нейно ръководство две двойки ученици изправиха залата на крака с пламенно рецитиране на емблематичните Ботеви творби:
• „Хаджи Димитър“
• „На прощаване“
Чрез силата на стиховете младите хора усетиха как в творчеството на поета се съчетават най-чистите патриотични чувства, дълбоките човешки преживявания и абсолютната нетърпимост към неправдата. Неслучайно геният на Ботев надхвърля границите на родината – творбите му са преведени на десетки езици и продължават да вълнуват читателите по целия свят и днес.
Проведената беседа доказа, че делото и творчеството на Христо Ботев остават най-яркият пример за родолюбие, смелост и отговорност към обществото ни.
Отбелязването на тази свята годишнина в НПГ по КТС не беше просто поредният час по литература и история. То беше осъзнат момент на признателност. Час, който напомни на всички ни колко важно е да пазим жива паметта за хората, дали живота си, за да я има днешна свободна България.
Поклон пред паметта и безсмъртието на героите!






